תרפיה באומנות במרחב אישי


תרפיה באמנות

טיפול באמנות הינו טיפול רגשי המשתמש בתהליך היצירתי ככלי לריפוי, תקשורת, ביטוי אישי, התפתחות וגדילה אישית. האמנות מאפשרת ויוצרת גישה לרבדים יותר עמוקים ולא מודעים בנפשו של האדם. הן התהליך והן התוצר, הדימוי הויזואלי, מבטאים רגשות, תחושות, תשוקות ומשאלות כמוסות. באמצעות התהליך והתוצר ניתן לפתח מודעות עצמית, ליישב קונפליקטים רגשיים ולפתח מיומנויות חדשות. חומרי היצירה משמשים אמצעיים מוחשיים לביטויים של אספקטים שונים, מודעים ולא מודעים, באישיותו ובחייו של המטופל. הטיפול הואבאמצעות הציורים, הפסלים והיצירות האומנותיות, יכול המטופל לבטא בצורה לא מילולית את הנושאים המטרידים אותו ולעבד אותם. המטפל והמטופל עובדים יחד, והתוצר האמנותי מהווה עוד נדבך להבנת התהליך הטיפולי.
 
למטופלים רבים ובמיוחד לילדים, קל יותר להתייחס אל בעיותיהם באמצעות התוצר האמנותי, ומכיוון שהתוצר הוא מוחשי הוא מהווה תיעוד של התהליך, אליו ניתן לחזור שוב בהמשך, להתבונן בו, ואף לשנות אותו בהתאם לצורך. למעשה, כל ציור או יצירה חופשית מספקים מידע חשוב על עולמו הרגשי של המטופל והיחס שלו למצבו. 

תרפיה באמנות ומחלה פיזית

כאשר מדובר בילדים המתמודדים עם מחלות פיזיות, חשוב מאוד לאפשר להם לבטא את תחושותיהם וחוויותיהם בדרכים הנוחות, הבטוחות, והטבעיות ביותר עבורם. ילדים אלה זקוקים במיוחד להזדמנות לבטא את התכנים הרלוונטיים הקשורים למחלתם הגופנית, ואת המשמעויות האישיות של חוויותיהם.

הבעה יצירתית, ובמיוחד אמנות, היא אחת מהדרכים לכך. לפיכך, מטרת התרפיה באמנות היא לאפשר לילד החולה להתחבר למצוקותיו, חרדותיו וקשייו דרך היצירות האומנותיות שייצר בטיפול, ובמקביל, לחבר אותו אל הכוחות החזקים והחיוביים הקיימים בתוכו, שיעזרו לו להתמודד ולצמוח מתוך המשבר.

באמצעות ליווי, תמיכה רגשית והתערבות טיפולית בזמן המחלה, מסייעת התרפיה באמנות לילדים החולים בהתמודדותם היום-יומית הכרוכה בחיים עם מחלה מתמשכת, ומאפשרת לילד החולה לקבל תחושה של בחירה ושליטה על חייו. בנוסף, העיסוק ביצירה מסייע לפתח פתרונות חדשים להתמודדות, ותורם לשיפור בהרגשת הערך העצמי. השפעות אלה מתאפשרות בשל היותה של היצירה משחררת, מרפה ומפחיתה לחץ וחרדה.
 
טיפול באמנות לילדים עם סוכרת נעורים

עבור ילדים ובני נוער עם סוכרת נעורים, ההשתתפות בתרפיה באמנות, באופן קבוצתי או פרטני, מאפשרת ביטוי של מגוון הרגשות הכרוכים בחיים עם הסוכרת. באמצעות העבודה האומנותית ניתן להרחיב את דרכי ההתמודדות עם המחלה, להחזיר את תחושת השליטה בחיים, ולהכניס קצת סדר לתוך הבלבול הפנימי שילדים אלה חווים לעיתים, בין ההיגיון לבין הרגש. התהליך הטיפולי כולל היכרות אישית עם הסוכרת, היכרות עם תהליכי ההתמודדות של כל אחד, בדיקת מערכות היחסים עם הסביבה וההורים, עבודה על דימוי גוף, ועוד. כאשר מדובר בטיפול קבוצתי, העבודה הקבוצתית מחזקת מאוד ההרגשה כי הן הילד והן משפחתו אינם נמצאים לבד, דבר המקל מאוד על ההתמודדות עם המחלה.
הטיפולים מתקימים במרחב אישי שנימצא בעיר יהוד אשר בבקעת אונו.

לפרטים על תמר דסקל, מטפלת בהבעה ויצירה במרחב אישי

אתר זה פותח ע"י בניית אתרים בניית אתרים | אתר תדמית
© כל הזכויות שמורות למרחב אישי - מרכז רב תחמי לאבחון וטיפול בילד ובמשפחה